Facebook ve Veri gizliliği

Facebook ve Veri gizliliği

Son zamanlarda hayatımızın en önemli parçalarından biri sosyal medya.Sosyal medya denince aklımıza ilk gelen platform olan Facebook, son yıllarda sıkıntılı olaylarla gündeme geliyor.Bunlardan en sonuncusu ve en ciddisi olan kişisel veri skandalı hakkında biraz araştırma yaptım.

2013 yılında Cambridge Üniversitesi akademik psikolog ve veri bilimcisi Dr.Alexander Kogav, Facebook aracılığıyla kişilik testi yayınlıyor.Testi yapmak isteyenler özel bilgilerine erişilmesine izin veriyor.Fakat Dr.Kogav, sadece erişime izin verenlerin değil 87 milyon kişinin bilgilerine izinsiz erişim sağlıyor.Daha sonra bu verileri Cambridge Analytica şirketine satıyor.

Peki bu bilgilerle Cambridge Analytica şirketi ne yaptı?

Cambridge Analytica, elindeki verilerle insanların davranışlarını baz alarak kişileri kategorilere ayırıyor.Daha sonra kategorilere özel hazırlanmış siyasi reklamlarla insanların düşüncelerine etki edilmek isteniyor.

Cambridge Analytica'nın, Facebook'tan aldığı verilerle 2016 ABD seçimlerinde Donald Trump lehinde siyasi reklam yaparak, insanları Trump'a oy vermeye yönlendirdiği iddia ediliyor.

Facebook'un bu olayda suçu ne?

2015 yılında bu olayı öğrenen Facebook, kişilik testini kaldırıyor.Cambridge Analytica'dan bu verileri silmesini istiyor.Fakat bu durum hakkında yetkili kurumlara haber vermeyen şirket, kullanıcıları da bu olay karşısında uyarmıyor.

Bundan sonra ne olacak?

Olaylar ortaya çıkınca haliyle tüm Dünya'da büyük yankı uyandırdı.Bazı kullanıcılar Facebook hesabını silerek tepki gösterdi.Bunlardan birisi de Elon Musk.Son zamanlarda çok popüler olan SpaceX şirketinin Facebook hesabını sildi.

Facebook'un yüklü bir para cezası alacağı kesin ama daha önemlisi kullanıcıların güvenin kaybedilmesi gibi gözüküyor.

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, ABD kongresinde senatörler tarafından 10 saatten daha uzun süreyle sorguya çekildi.Zuckerberg hatasını kabul etti, kullanıcılardan özür diledi.Zaman zaman senatörlerin bazı sorularına cevap vermekte çok zorlandı.Kongre'den yayınlanan bazı görüntüler:

Bence, bu olay bize internetin gücünün ne seviyeye ulaştığının iyi bir göstergesi.Facebook üzerinden alınan verilerle, ABD seçimlerine etki edilebiliyor.Bunu yalnızca Facebook'tan ibaret sanmamak lazım.Facebook bildiğiniz gibi elinde Whatsapp ve Instagram gibi Dünya'nın en büyük sosyal medya platformlarını bulunduruyor.Bazı uygulamaları kullanırken daha dikkatli olmakta fayda var.

YORUMLAR

    Bu konuya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...

YORUM YAZ